Sortowanie wg kategorii
Miasto: Nysa, Data:

Egipt. Od starożytności do współczesności. W krainie piramid i fellachów

Pozostało: Dni godz. min. sek.

Szczegóły


Bilety

Wstep wolny

Informacje dodatkowe

  • Sanitariaty: BRAK DANYCH
  • Bufet: BRAK DANYCH
  • Parking: BRAK DANYCH
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych: BRAK DANYCH

Osoby zafascynowane kulturą i sztuką egipską, a także osoby, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na temat jednej z najstarszych kultur świata będą mogły odwiedzić Bastion św. Jadwigi w Nysie. Tam podczas wernisażu każdy zaspokoi swoją ciekawość i zdobędzie wiedzę na temat kultury egipskiej. Wystawa będzie otwarta dla gości aż do 31 października 2011 roku.
 
Egipt to kraina piramid i faraonów, jego kultura została w 640 roku brutalnie przerwana z powodu najazdu Arabów. Od tamtego momentu jest z przymusu krajem muzułmańskim. Organizatorzy wystawy postarali się o to aby oddać klimat tego kraju zarówno z czasów przed, jak i po najeździe.

Wystawa obejmuje czasy starożytne i współczesne. Goście przybyli do Bastionu będą mogli podziwiać kopie malowideł z grobowców, z okresu Nowego Państwa, które malowano na papirusach. Wśród eksponatów znajdą się również fragmenty ceramiki rzymskiej z okresu od I do IV wieku oraz arabskiej z czasów XIV-XVIII wieku i tych z współczesności. Jedną z atrakcji będą słynne egipskie szkła, lampki, pojemniki na mikstury, które niegdyś  wyrabiano tradycyjną technologią w manufakturach na Chan-Chalili. Charakterystyczne jest dla nich to, że szkło wykonane tą metodą zawiera duże ilości baniek powietrza, co tworzy ciekawe efekty wizualne.

Oprócz wyrobów szklanych na wystawie będzie można podziwiać arabskie wyroby metalowe oraz charakterystyczne i znane na całym świecie sprzęty do parzenia kawy oraz szisze i figurki przedstawiające egipskie bóstwa.
Ponadto wśród eksponatów znajdą się również kopie gipsowe obiektów egipskich, które zostały wykonane przez egipskich konserwatorów.
 
Wernisaż uświetni wykład profesora Henryka Brandysa - archeologa i orientalisty, doktora nauk historycznych. Profesor jest znawcą  Egiptu, Syrii, Sudanu i Chin, należy też do grona  osób, które biegle władają językiem arabskim i staroegipskim. Profesor Brandys prywatnie pochodzi z Tczewa i od lat pełni funkcję kustosza Muzeum Etnograficznego w warszawie.

Wystawa w Nysie, będzie okazją do zapoznania się z tym jak wyglądało codzienne życie Egipcjan, jak rozwijała i kształtowała się ich kultura i religia w okresie najazdu arabskich wojsk oraz jak wygląda to w XX wieku.

Skomentuj pierwszy!


Skomentuj!

Rankingi

  • Atrakcyjność: 1 Liczba głosów: 0
  • Dostępność: 1 Liczba głosów: 0
  • Przystępność informacji: 1 Liczba głosów: 0