Miasto: Kórnik

Zamek w Kórniku

Kontakt


Cennik

 • Cena od: 7.00 PLN
 • Cena do: 13.00 PLN
Rodzinny 28 PLN

Godziny otwarcia

 • Informacja: 16.12-31.01: nieczynne 1.02-30.04: wtorek-niedziela 10.00-16.00 / 1.05-30.09 wtorek-niedziela 10.00-17.00 / 1.10-15.12 wtorek-niedziela 10.00-16.00

Zamek w Kórniku to unikatowa, okolona przepięknym parkiem rezydencja magnacka, która uznawana jest za jeden z ciekawszych przykładów romantycznej, neogotyckiej architektury rezydencjonalnej w Polsce. Początki Zamku sięgają czasów późnego średniowiecza i wiążą się z osobą kanclerza kapituły poznańskiej Mikołaja Górki herbu Łodzia, który w roku 1426 zawarł umowę na rozbudowę swojej kórnickiej siedziby z poznańskim cieślą Mikołajem.

 

Jeden z kolejnych właścicieli Zamku, Stanisław Górka, wojewoda poznański organizował tu wystawne przyjęcie na cześć jadącego na koronację do Krakowa Henryka Walezego. W następnych latach dobra kórnickie były przejmowane przez rody Czarnkowskich, a potem Grudzińskich. W 1623 roku Zygmunt Grudziński przyjmował tu króla Zygmunta III, jego małżonkę oraz syna Władysława. W roku 1676 majątek został sprzedany Zygmuntowi Działyńskiemu.

 

Jednak Zamek odzyskał świetność dopiero, kiedy przejęła go Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka. Ta elegancka i wykształcona kobieta, przez potomnych otoczona legendą i nazwana Białą Damą, okazała się niezwykle gospodarną i zaradną właścicielką ziemską. To ona przeprowadziła pierwszą, wielką przebudowę Zamku, przekształcając go w rezydencję barokową, okoloną od strony południowej francuskim ogrodem. Po jej śmierci rezydencja opustoszała, a pomiędzy spadkobiercami wiele lat ciągnęły się spory. Dopiero w pierwszej połowie XIX wieku Zamek został gruntownie odrestaurowany przez hrabiego Tytusa Działyńskiego, wielkiego mecenasa kultury, a nade wszystko twórcę kórnickiej biblioteki, jednego z wybitniejszych przedstawicieli szlachty wielkopolskiej pierwszej połowy XIX wieku.

 

Projekty przebudowy Zamku przygotowane zostały niezależnie przez trzech znanych architektów, dwóch Włochów Antonio Corazziego i Henrico Marconiego oraz Niemca Karla Friedricha Schinkla. Ostatecznie przebudowę przeprowadzono w latach 1843-1861, opierając się przede wszystkim na projekcie ostatniego z wymienionych. Sam właściciel dóbr wprowadził w projekt wiele znaczących zmian, nadając rezydencji charakter niezwykle malowniczej, otoczonej fosą budowli obronnej. W zamyśle Tytusa Działyńskiego Zamek od początku miał służyć nie tylko jako rodzinna rezydencja, ale także jako swoiste muzeum niezwykle cennej kolekcji pamiątek narodowych oraz miejsce przechowywania bogatej biblioteki, pełnej cennych rękopisów i starych druków. Kontynuatorem myśli ojca był Jan Działyński, a po jego bezpotomnej śmierci Władysław Zamoyski – syn generała Władysława Zamoyskiego i Jadwigi Działyńskiej, córki Tytusa. Ten niezwykle skromny człowiek nie szczędził środków na cele narodowe i społeczne. Ostatecznie wspólnie z matką i siostrą Marią utworzyli Fundację Zakłady Kórnickie, przekazując narodowi cały majątek z Zamkiem i Biblioteką na czele.

Dziś na Zamku w Kórniku mieści się główna siedziba Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, a najcenniejsze ze zbiorów, takie jak rękopis III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza, wystawiane są rokrocznie na stałej już imprezie zwanej „Weekendy majowe w Bibliotece Kórnickiej”. Jest to jedyny czas, kiedy te niezwykłe skarby kultury polskiej są wyciągane ze szczelnie na zamkniętych magazynów i udostępniane zainteresowanym.

Wnętrza

Zwiedzanie rozpoczyna się w Sieni, która jak cały Zamek nawiązuje do stylu sztuki gotyckiej i renesansowej. Stąd można zajrzeć do pokoju Władysława Zamoyskiego, gdzie znajdują się niezwykła, naśladująca wzorzysty dywan drewniana posadzka oraz wspaniałe mahoniowe biurko, które pierwotnie należało do Tytusa Działyńskiego. Oprócz cennego umeblowania pokój zdobi jeszcze środkowa część tryptyku z 1529 roku, nosząca tytuł Zwiastowanie NP Marii. Następnie należy przejść do Pokoju Generałowej, który najprawdopodobniej zamieszkiwała w swoim czasie sama Biała Dama, a w kolejnych latach żona Tytusa Działyńskiego Cecylia, a później jego córka Jadwiga Zamoyska. Ściany tego przepięknie umeblowanego pomieszczenia zdobią cenne obrazy i szkice m.in. Artura Grottgera, Marcelego Bacciarelego czy Uchwalenie Konstytucji 3 Maja Jeana Pierre Norblina.

Z tego pokoju wkracza się bezpośrednio do Salonu, jednego z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń Zamku w Kórniku, zdobionego złoconymi sztukateriami oraz rozbudowanymi, drewnianymi portalami. Stanowi on też swoistą galerię portretów rodzinnych. Pokój ten zachował w pełni swoje oryginalne, XIX-wieczne wyposażenie. Tu stoi fortepian, na którym w mieszkaniu Klaudyny z Działyńskich Potockiej grywał sam Fryderyk Chopin. Stąd przechodzi się do Sali Czarnej, nazwanej tak od koloru posadzki, pokrytej czarno-białym marmurem. Wyposażenie Sali stanowią XIX-wieczne meble autorstwa miejscowych stolarzy.

Dalej znajduje się Sala Herbowa zwana też Jadalną. Niezwykłą jej ozdobą jest strop, w którym w 71 skrzyńcach umieszczone są tarcze z herbami rycerstwa polskiego. Stoi tutaj XIX-wieczny stół jadalny oraz barokowe, wyplatane krzesła. Również w tym pomieszczeniu ściany zdobią portrety rodzinne, w tym najsłynniejszy, jedyny zachowany portret Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej z powodu białej sukni, w której jest przedstawiona nazwanej Białą Damą. Według znanej tradycji nocami duch Teofili schodzi z obrazu i wizytuje swoje dawne majętności.

Stąd wchodzi się do Pokoju Marii Zamoyskiej, a następnie do Zakątka Myśliwskiego. W tym ostatnim ośmiobocznym pomieszczeniu, znajdującym się w zamkowej baszcie urządzona została ekspozycja kolekcji etnograficznej zebranej przez Władysława Zamoyskiego w Australii i Melanezji. Najbardziej reprezentacyjną Salą Zamku w Kórniku jest znajdująca się na piętrze Sala Mauretańska. Składa się ona z trzech połączonych w czasie ostatniej przebudowy wnętrz, których architektura nawiązuje do Dziedzińców Lwów i Dziedzińca Mirtów Alhambry (zespołu pałacowego w Hiszpanii). Znajduje się tutaj niezwykle cenna kolekcja broni i zbroi, w tym jedna z dwóch zachowanych w Polsce pełnych zbroi husarskich. Wyposażenie stanowią obrazy, zabytki sztuki kościelnej oraz inne drobniejsze pamiątki rodzinne, jak np. biżuteria żałobna Klaudyny z Działyńskich Potockiej.

Podróż po Zamku kończy się przejściem przez Apartament gościnny w pięknym, zdobionym ostrołukowymi sklepieniami, trzynawowym hallu I piętra.


W 2011 roku Zamek został wpisany na listę Pomników Historii.

 

W każdy weekend w Zamku organizowane są bezpłatne warsztaty i spotkania z cenną książką.

Źródło: Zamek w Kórniku

Komentarze (2)

Skomentuj!
 • Zamek ekstra, natomiast obsłudze daleko jeszcze do Europy.
  turysta
 • O, a ja pamiętam jeszcze jeden taki kikoms dla dzieci z Pegasusa albo Orbity: o takim chłopaku, ktf3ry mieszka z wujem, bo jego rodzice zaginęli, prowadząc badania nad innymi wymiarami. Pewnego dnia bohater za pomocą telewizora trafia na statek kosmiczny jakiegoś profesora (?) i psa. Potem trafia do miasta, gdzie wsadzają go do więzienia; jego kumplem z celi jest kotowate coś, ktf3re umie się zmieniać w cokolwiek. Uciekąją z więzenia i trafiają na statek piratf3w Tylko nie pamiętam, jak się to zwało.
  Stasiu
Skomentuj!

Rankingi

 • Atrakcyjność: 1 Liczba głosów: 0
 • Dostępność: 1 Liczba głosów: 0
 • Oryginalność: 1 Liczba głosów: 0