Miasto: Kłóbka

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny

Kontakt


Cennik

  • Cena od: 3.00 PLN
  • Cena do: 6.00 PLN

 

bilet normalny - 6.00 PLN
bilet ulgowy - 4.00 PLN
zorganizowane grupy szkolne - 3.00 PLN/os.

Godziny otwarcia

  • Informacja: Od 15 kwietnia do 31 października: oprócz poniedziałków w każdy dzień od 10.00 - 18.00. Od 1 listopada do 14 kwietnia: oprócz poniedziałków w każdy dzień od 10.00 - 16.00

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce jest jednym z najmłodszych skansenów w Polsce. Udostępniono go dla zwiedzających 31 lipca 1993 roku. Znajduje się ok. 25 km od Włocławka w kierunku południowo-wschodnim, w miejscowości Kłóbka, w gminie Lubień Kujawski.. Położony jest nad rzeczką Lubieńką w sąsiedztwie założenia parkowo-dworskiego, należącego niegdyś do rodu Orpiszewskich. Wśród pięknej przyrody znajduje się aż 17 obiektów z końca XVIII, z XIX i początku XX wieku, a w nich umieszczono tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców regionu tamtych czasów.

W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym odtwarzane są przede wszystkim różnorodne zagrody, w których toczyło się niegdyś życie rodziny chłopskiej i które były ośrodkami zajęć gospodarskich. Są to chałupy, stodoły, budynki inwentarskie: chlewiki, obórki, stajnie, spichlerze - 10 obiektów zgrupowanych w 3 zespoły - dwa pochodzą z Kujaw (wnętrza urządzone na pocz. XX wieku i okres międzywojenny), jeden z ziemi dobrzyńskiej (wnętrze XIX/XX wiek).

Na terenie skansenu odtworzone zostały dwa stare zakłady rzemieślnicze: kuźnia i garncarnia. Przeniesiono tu także obiekty przemysłu wiejskiego i użyteczności publicznej: wiatrak “koźlak”, remizę, karczmę oraz budynek szkoły, w którym mieści się sala lekcyjna, kancelaria i mieszkanie nauczycielki. Starano się, aby ekspozycje wnętrz były zróżnicowane chronologicznie, majątkowo, społecznie.

Uzupełnieniem krajobrazu odtwarzanej wsi są różnego rodzaju płotki i ogrodzenia, studnie, słomiane ule czy piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne.

Niepowtarzalny klimat tworzą ponadto ogródki przydomowe, ze starymi odmianami kwiatów, z tradycyjnymi ziołami: lawendą, tymiankiem, lubczykiem czy zapomnianą dzisiaj rutą, poletka uprawne, sady, a przede wszystkim zwierzęta hodowlane i domowe.

W sąsiedztwie skansenu znajduje się zespół dworsko-parkowy należący kiedyś do rodziny Orpiszewskich. We dworze w Kłóbce w ostatnich latach swojego życia mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. Zakończenie adaptacji dworu do celów muzealnych i zagospodarowanie terenu parku przewidziane jest na rok 2014.

źródło: materiał prasowy Organizatora

Komentarze (1)

Skomentuj!
  • Drogi Panie,Kiedy i gdzie można zapoznać się z wyimkani diagnozy społecznej za rok 2009? Komentowanie jej wynikf3w, bez mozliwości dostępu do jej treści uniemożliwia wyciągnięcie własnych wnioskf3w, z tego co rozumiem, jest to dokument finansowany ze środkf3w publicznych, dlatego proszę o informację w tej sprawie. Niektore wnioski budzą duże wątpliwości, np. taki że jak ktoś ma Internet to jest nowoczesny a jak nie to juz nie jest. Takie myslenie prowadzi do wniosku, że np. zamiast sie uczyć można zamf3wić abonament i już po sprawie, jestesmy w grupie nowoczesnych. Niemniej pomysł diagnozy jest doskonały i potrzebny.rw
    Nicu
Skomentuj!

Rankingi

  • Atrakcyjność: 1 Liczba głosów: 0
  • Dostępność: 1 Liczba głosów: 0
  • Oryginalność: 1 Liczba głosów: 0